Tarcze hamulcowe – samodzielna wymiana
Wymiana tarcz hamulcowych nie jest specjalnie skomplikowaną czynnością i każdy, kto posiada pewną wiedzę na temat mechaniki pojazdowej, może wykonać ją samodzielnie. Należy jedynie pamiętać o kilku zasadach, warunkujących późniejsze bezpieczne używanie samochodu. Od czego zatem należy zacząć?
KIEDY TARCZA KWALIFIKUJE SIĘ DO WYMIANY?
Zużyte tarcze hamulcowe dają pewne objawy, które trudno jest przeoczyć. Do najbardziej charakterystycznych należy tzw. bicie na kole kierownicy i pedale hamulca, jakie kierowca odczuwa podczas hamowania. Jeżeli po zdjęciu koła stwierdzimy, że grubość tarczy jest zbyt mała, lub gdy dostrzeżemy jakiekolwiek defekty na jej powierzchni, element należy wymienić.
JAK TO SIĘ ROBI?
Wymianę tarcz hamulcowych należy zacząć od demontażu zacisku. Z reguły jest to kwestia odkręcenia dwóch śrub. Zdjęty zacisk podwieszamy na drucie lub sznurku. Następnie przystępujemy do demontażu klocków (pamiętaj, że wymieniając tarcze, musisz także wymienić klocki). Dopiero teraz możemy przystąpić do zdjęcia zużytej tarczy. Przed założeniem nowego elementu, dokładnie oczyść piastę. Nie zapomnij też o odtłuszczeniu tarczy. Następnie montujemy nowe klocki, zakładamy i zacisk. Gotowe – układ hamulcowy naszego samochodu odzyskał pełną sprawność.