Motoryzacja

Jak przygotować samochód do zimy?

Zima to szczególnie trudny czas dla każdego samochodu. Spadek temperatury i przyczepności powoduje, że maszyny te muszą zmagać się ze zjawiskami niewystępującymi w czasie lata, a znacznie utrudniającym im pracę. Można jednak nieco im tę pracę ułatwić.

Wymiana opon

Zdecydowanie najczęstszym działaniem poprawiającym bezpieczeństwo i jakość używania samochodu w czasie zimy jest wulkanizacja. Odwiedzenie tego typu zakładu umożliwia bowiem wymianę opon, czyli znaczne zwiększenie przyczepności, a co za tym idzie bezpieczeństwa na drodze. Działanie obowiązkowe i konieczne dla każdego właściciela samochodu.

Sprawdzenie akumulatora

Ogromnym problemem dla kierowców, szczególnie tych, którzy posiadają silniki diesla, jest niska temperatura. Wpływa ona bowiem na pojemność akumulatora, który gdy będzie zbyt słaby, po prostu nie uruchomi samochodu. W tym celu koniecznie trzeba przy sobie posiadać np. kable rozruchowe, które umożliwiają uruchomienie silnika przy pomocy innego samochodu.

Kolejnym krokiem, który w tej materii trzeba sprawdzić przed zimą, to stan świec żarowych, ponieważ i one potrafią sprawić niemało problemów podczas zimy, a również uniemożliwią uruchomienie samochodu, gdy są w złej kondycji.

Kontrola klimatyzacji

Choć wiele osób będzie zaskoczonych tą pozycją na liście, to jednak klimatyzacja jest tym elementem, który jest niezwykle przydatny również w czasie zimy. Dzięki niej bowiem można bardzo skutecznie wysuszyć powietrze w kabinie auta, a co za tym idzie, pozbyć się z niej wilgoci, która powoduje silne parowanie szyb. A z racji tego, że wilgoci w czasie zimy nie brakuje, ponieważ wnoszona jest np. na butach w postaci śniegu, u kierowców problem zaparowanych szyb jest powszechny.

Walka z rdzą

Niezwykle ważnym zadaniem jest także odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed rdzewieniem. Sypana zimą na drogę sól powoduje, że wiele aut zaczyna bardzo intensywnie rdzewieć, szczególnie na podłodze i nadkolach. Z tego powodu warto przed zimą zastosować odpowiednie zabezpieczenie podwozia, aby zjawisko to zatrzymać lub przynajmniej zminimalizować.